Sendvario istorija

Sendvaris – seniausias dvaras Klaipėdos apylinkėse. Jo ištakos siekia 1376 m. Klaipėdos pilies inventoriuje minimas galvijų kiemas – Viehhof, jame laikyti gyvuliai pilies įgulai. Senuosiuose dokumentuose aptinkami šie Sendvario vokiški pavadinimai: Althof, Ritergutt Althof. Išvertus iš vokiečių kalbos tai reikštų seną dvarą arba Kilmingąjį Sendvarį.

Galvijų kiemas pilį aprūpindavo mėsa, lašiniais, taukais, pienu ir jo produktais. Šios atsargos buvo laikytos ūkinio pastato rūsyje, kur dabar kuriasi restorano erdvės. Alaus statinės buvo laikomos Rūmų rūsyje, kuriame šiuo metu įrengta konferencijų salė.

Vėliau Sendvaryje buvo pastatyti papildomi administraciniai ir ūkiniai pastatai. Ūkį dažnai niokojo žemaičių ir lietuvių kariuomenės. Manoma, kad 1402 m. šioje vietoje buvo įkurtas avininkystės ūkis, kuris Klaipėdos pilies riterius aprūpindavo mėsa ir kailiais. Ordino valdymo metu, dvarą valdė ne Ordino broliai, o pasauliečiai prievaizdai. Sendvario atsiradimas siejamas su senąja avide, šalia buvęs dvaras imtas vadinti Sendvariu. Ištisus amžius dvarą nuomojo ir valdė vokiečių kilmės dvarininkai.

XIX a. pirmojoje pusėje Sendvaris jau buvo tapęs valsčiaus centru. Jame veikė karčema. XX a. pirmojoje pusėje netoli dvaro centro stovėjo plytinė. Sendvaris, nors turėjo artimus ryšius su miestu, taip ir liko su juo nesujungtas.

XIX a. vidurio žemėlapiuose matome naujus dvaro gyvenamuosius ir ūkio pastatus. Yra išlikę žinių, kad dvare ne kartą lankėsi Prūsijos karališkosios šeimos nariai. 1807 m. čia buvo įrengtas jodinėjimo maniežas princams. Sodą, kurį įkūrė Sendvario savininkas Ruppelis, grafienė Voss pavadino „stebuklingai gražiu“. 1834 m. čia lankėsi Prūsijos kronprincas Frydrichas Vilhelmas su žmona. Šiame sode pasodintas ąžuolas yra likęs iki šių dienų. 1914 m. vienas iš Sendvario ąžuolų panaudotas kaip priešo kariuomenės stebėjimo bokštas. Ta proga net išleistas atvirukas.

XIX a. pabaigoje Sendvaryje imta auginti grynakraujus žirgus. O 1882 m. čia įvyko pirmas grynaveislių žirgų turgus. 1915 m. Sendvaris smarkiai nukentėjo nuo besiveržiančios rusų kariuomenės. Sudegė rūmai ir kiti dvaro pastatai. Prieš karą dvarą valdė bankininkas ir politikas Heinrichas Conradas. Per Antrąjį pasaulinį karą dvaro pastatai išliko nesugriauti. Pokariu rūmuose veikė mokykla. Sendvario ūkiniai pastatai naudoti pramoninių prekių sandėliavimui.

Sendvaris išsiskiria savo turtinga istorija ir svarbiu vaidmeniu regiono vystymesi. Ši vieta atspindi istorinius laikus ir įdomias įvykių sekas, kurias būtina tyrinėti ir suprasti, norint įvertinti šio regiono kultūros ir istorijos gilumą.

Mūsų misija – ne tik atstatyti Sendvario dvaro prarastus statinius, bet ir suteikti šiai vietai naują kvėpavimą, kaip niekada anksčiau. Tai bus istorijos atgimimas, pritaikytas šiuolaikiniam žmogui, ir mes kviečiame Jus prisijungti prie šio įspūdingo kelio.